התנדבות בחו"ל

התנדבות בארה"ב

התנדבות בארה"ב היא לא פרדוקס. התנדבות בחו"ל מתקשרת למקומות מוכי צרות, אך גם בארה"ב יש פעילויות התנדבות, פרויקטים חד פעמיים וארגונים על בסיס וולנטרי שפועלים באופן קבוע. היתרונות העיקריים הם השפה והמנטליות – שניהם מוכרים לנו כישראלים. האנגלית של התיכון טובה מספיק לרוב מטרות ההתנדבות, והתרבות האמריקאית – ההרגלים, צורת המחשבה וכל היתר – מוכרת לרובנו טוב מאוד.

התנדבות בארה"ב יכולה להיעשות בכמה תחומים – הקהילה היהודית, אזורי אסון כמו מפרץ מקסיקו ואזורים ותחומים רבים אחרים. כמו בכל התנדבות, מומלץ לבדוק כמה זמן מראש באתרים ובארגונים המתאימים כדי למצוא את הפרויקט או המשימה שהכי מדברים לליבכם.

מי מתאים להתנדב בארה"ב?

עולם ההתנדבות יכול להתחלק לשניים. הראשון כולל התנדבויות שמצריכות ידע מקצועי, למשל רופאים. השני כולל מתנדבים שאין להם רקע מיוחד אלא בעיקר רצון טוב. התנדבות בארה"ב בדרך כלל תשתייך לסוג השני – למעט אם מדובר בארגוני ענק של זכויות אדם וטבע, שלרוב משלמים שכר לאנשי המקצוע שלהם כך שזו כבר איננה התנדבות אלא עבודה בארה"ב. מי שמחפש להתחיל התנדבות בחו"ל ואין לו רקע מיוחד אלא בעיקר חשק לצאת קצת מהארץ ולב רחב, ארה"ב היא אופציה טובה בהחלט.

אפשרויות התנדבות בארה"ב מספקת הקהילה היהודית, בעיקר דרך הסוכנות היהודית, וזו אפשרות שהולמת את אלו שהנושא הציוני קרוב לליבם. בנוסף ישנם פרויקטים קהילתיים רבים ופרויקטים חד פעמיים של התנדבות בארה"ב שמציעים הזדמנות להתנדב גם בנושאים אחרים – טבע, בעלי חיים, ילדים ואזורי אסון, תלוי בעונה ובתזמון.

מפרץ מקסיקו, פארקים ואפשרויות התנדבות בארה"ב

בארצות הברית יש הכל מהכל, וזה נכון גם כשמדובר על התנדבות. מהחוף המזרחי למערבי ומהגבול עם קנדה לגבול עם מקסיקו - פעילויות התנדבות בארה"ב יכולות להיעשות בכל אזור כמעט ובכל תחום-עניין. החל בשמורות טבע ופארקים שדורשים השגחה, דרך שימור סביבתי ופרויקטים אקולוגיים וירוקים בפארקים לאומיים ואתרי טבע חשובים ועד תכניות התנדבות שכוללות עבודה עם אנשים: תכניות שיקום לאסירים, תכניות הפעלה, ליווי והעשרה לאנשים ונוער עם מוגבלויות ועוד.

לצד כל אלה, באזורי אסון כגון מפרץ מקסיקו וניו אורלינס יש צורך עז במתנדבים – המכות הקשות שניתחו על שניהם: הנפט במפרץ מקסיקו והסופה קתרינה בניו אורלינס – הותירו הרבה מקום לעבודת התנדבות בארה"ב שתימשך כנראה שנים ארוכות. מי שמעוניין להתחיל התנדבות באחת האפשרויות הללו, יכול ליצור קשר עם הגורמים המתאימים בארה"ב.

התנדבות בארה"ב – הוצאות וסידורים

התנדבות בארה"ב מצריכה מספר הכנות מוקדמות. קודם כל, יש למצוא את ארגון הגג תחתיו אתם מעוניינים להתנדב – ראשית, כדאי לדעת מה בדיוק הפעילות שתבצעו במסגרת ההתנדבות ושנית כדי לברר פרטים חשובים כגון מי משלם את הביטוח, מהם תנאי הלינה והאוכל במקום ומהן ההוצאות הצפויות מכם. רוב המתנדבים משלמים השתתפות עצמית כלשהי בפרוייקט, והסכומים יכולים לנוע מסכום סמלי ביותר של מאות דולרים ועד השתתפות מלאה בכרטיס הטיסה ואפילו הוצאות מחיה במקום.

חשוב לזכור, התנדבות בארה"ב כמו ברוב המקומות בעולם נעשית במסגרת פרויקטים, ארגונים ועמותות שמחזיקות תקציב שנתי דל יחסית – אחרת לא היו דרושים מתנדבים כלל. מהסיבה הזו הגיוני שהמתנדבים משלמים סכום כלשהו. בכל מקרה, מדובר בסכומים נמוכים בהרבה מאלו שמשלמים מטיילים וכאלה שמגיעים לצורך עבודה בארה"ב – שלא נהנים מהיתרונות שמאפשרת חוויית התנדבות בארה"ב.

ולבסוף, אל תשכחו להוציא ויזה לארה"ב בטרם קונים את כרטיס הטיסה ומתחילים לארוז. ללא ויזה מתאימה, לא ניתן יהיה להכנס לגבולות ארצות הברית לכן חשוב ביותר להסדיר את העניין מראש.

>> למידע נוסף על עבודה בארה"ב