התנדבות בחו"ל

סיוע הומניטרי בחו"ל

התנדבות בחו"ל > סיוע הומניטרי בחו"ל
פעולת סיוע הומניטרי בחו"ל היא עבודת קודש של התנדבות בחו"ל אך גם חוויה חד פעמית ייחודית! קראו כאן אודות ארגונים העוסקים בסיוע הומניטארי בחו"ל ועל פעולת הסיוע עצמה. ככל שהקדמה הטכנולוגית משתכללת והכפר הגלובלי הופך קטן ונגיש יותר, כך גדלים הפערים העולמיים בין העשירים לעניים. מיליארדי אנשים בעולם השלישי סובלים מרעב, מגפות, מלחמות אזרחים מפגעי טבע וכן הלאה, וחיים עם זה בהשלמה שבאה לידי ביטוי בשתיקתם. בחלק מהמדינות נעשים נסיונות לטפל במצב אך, כמעט תמיד אין או לא מוקצים לבעיה זו מספיק משאבים רשמיים, והקורבנות נופלים בין הכיסאות. בזכות אנשים אכפתיים ומלאי יוזמה, שלא יכלו להשלים עם המצב, הוקמו פרויקטים לסיוע הומניטרי בעולם. פרויקטים אלו פזורים בכל העולם, ובעיקר במדינות העולם השלישי שבאפריקה ובאסיה, ובאמצעות מתנדבים מכל העולם יש ניסיון לשנות, ולו במעט, את התמונה הכללית הקודרת בהן. כל פרויקט לסיוע הומניטרי מתמקד בנושא קטן דוגמת חלוקת תרופות לחולים, חינוך ילדים או סיוע לבעלי חיים במצוקה ועוד. אולם, השינוי שמחוללים המתנדבים ע"י הסיוע ההומניטרי בעולם הוא עצום ממדים.  

סיוע הומניטרי בחו"ל - ארגונים

ישנם לא מעט גופים שאחראים על מפעלי הסיוע ההומניטרי בחוץ לארץ. חלק מהם הם ארגוני צדק חברתי עולמיים, כמו ארגון אמנסטי לזכויות אדם, גרינפיס או הצלב האדום. ארגונים אחרים אינם מוכרים והוקמו לשם פרויקט אחד או שניים. בין הארגונים נמצאים גם כמה ישראליים כמו 'גו אקו', המציע השתתפות בסיוע הומניטרי בשלל תחומים, מטיפול בחיות בר ועד לעבודה בגני ילדים של יתומים. ניתן גם למצוא דרך להתנדב במסגרת סיוע הומניטרי בעולם באופן עצמאי, ללא ארגון, אך קל ונוח יותר לעשות זאת במסגרת מאורגנת, שיודעת בדיוק לאן צריך להפנות את המשאבים ומאגדת מתנדבים לעבודה משותפת כלשהיא. בהתנדבות בפרוייקט לסיוע הומניטרי בחוץ לארץ אחראיות מרבית החברות המארגנות על מתן תנאים בסיסיים למתנדבים כמו אוכל, מקום לינה וציוד נדרש להתנדבות. בחלק קטן מהמקומות, יש גם השתתפות בכרטיס הטיסה תמורת מחויבות להתנדבות, אולם מרבית המקומות המספקים סיוע הומניטרי בחו"ל אינם יכולים להרשות זאת לעצמם.  

פרויקט סיוע הומניטרי בחו"ל

אז מה בעצם עושים במסגרת פרויקט לסיוע הומניטרי בחוץ לארץ? כפי שאמרנו, יש הרבה מאוד תחומי התנדבות שמתמקדים בסיוע לבעיות שונות ברחבי העולם. בד"כ, פרויקט התנדבותי של סיוע הומניטרי מתחיל בתהליך קליטה והדרכה קצרה, שבה תבינו מהי העבודה השוטפת שעליכם לבצע. לאחר מספר ימים תתחיל ההתנדבות עצמה. כדאי לקחת בחשבון שאף שמדובר בהתנדבות, סיוע הומניטרי ברחבי העולם עלול להיות עבודה קשה לא פחות, ואף הרבה יותר, מכל עבודה בשכר. בנוסף, מדובר בהתמודדות רגשית לא פשוטה, כיוון שמרבית הפרויקטים חושפים אנשים צעירים למצבי קיצון שלא ראו כמוהם מעולם. מערך התמיכה של מפעלי הסיוע ההומניטרי בעולם לרוב מודע לכל הבעיות הללו, ולכן לאחר שעות העבודה מתקיימות ישיבות צוות ויש מקום לחלוק חוויות ולפרוק מטענים רגשיים. החלק החברתי הוא פן חשוב מאוד של סיוע הומניטרי, ורבים מספרים כי בתוך צוות המתנדבים נוצרו חברויות טרנס-אטלנטיות. למרות, ואולי דווקא משום שההתנדבות במסגרת הומניטרית בחוץ לארץ היא חוויה כל כך טעונה רגשית, כדאי ומומלץ לשלב אותה עם טיולים באזור. ההתנדבות לבטח תפגיש אתכם עם מקומי אחד או שניים, שיוכלו להראות לכם את האזור באותנטיות מלאה. בד"כ, הסיוע ההומניטרי נמצא באזורים שלא תגיעו אליהם פעם נוספת, וכדאי לנצל את הזמן גם להיכרות עם האזור. אף על פי שמדובר בעבודת קודש, כדי להתנדב בפרויקט עזרה הומניטרית אינכם חייבים לסבול. ניתן בהחלט לשלב את ההתנדבות במפעל סיוע הומניטרי בחו"ל עם טיולים ואפילו הנאה.