התנדבות בחו"ל

שמירת טבע

התנדבות בחו"ל > שמירת טבע
נושא שמירת טבע נפוץ מבין מגוון פעולות התנדבות בחו"ל. לכל חובבי הטבע והחי המושבעים כדאי לקרוא את המאמר הבא העוסק בשמירת טבע ובאפשרויותיה וכן בארגונים העוסקים בנושא. הגידול הבלתי נתפס בתעשייה ובטכנולוגיה של המאה ה- 20 הביא עימו נוחות ועלייה חדה ברמת החיים, אולם הוא גם פגע בלא מעט דברים אחרים. הנפגע העיקרי מכל אלו היה הטבע. סלילת כבישים על חשבון שטחים ירוקים, זיהום מקורות מים והיכחדות אלפי זנים בשל ציד או צמצום שטח מחייה הפכו זה מכבר לעניין שבשגרה, שלא לדבר על זיהומי אוויר וחורים באוזון למיניהם. רק לא מזמן החלו מומחים למדעי הטבע לעמוד על גודל הנזקים, והחלו לפרסם מאמרים על הצורך הדחוף בפעולות שמירת טבע. ללא פעולות כאלו, הם טוענים, ישתנה המאזן בכדור הארץ עד כדי כך שכבר בדורות הבאים החיים ישתנו ללא הכר, ולא לטובה. ארגוני שמירת טבע ברחבי העולם מיועדים למי שרוצה למנוע את התחזית הקודרת, או פשוט מרגיש שקצת יותר ירוק יעשה את העולם טוב יותר.  

שמירת טבע ואפשרויותיה

ישראל אינה נחשבת למדינה המציבה את נושא שמירת טבע בראש מעייניה, אם כי יש בהחלט תזוזה בכיוון. במדינות אחרות, בעיקר במערב אירופה ובאוסטרליה וניו זילנד, יש מודעות גדולה יותר לנושא ויש תמיכה ממשלתית רשמית לנושא של שמירת הטבע. לפיכך, צעירים אכפתיים רבים בוחרים לתרום מזמנם וממרצם לטובת נושא שימור הטבע בחו"ל. בפני מי שרוצה להתנדב או לעבוד בארגוני שמירת טבע בחו"ל ניצבות אפשרויות רבות שכן, הארגונים הגדולים עוסקים בפעילות רבה ומגוונת וזקוקים תמיד למתנדבים נוספים. פעילות נפוצה היא טיפול בחיות בר שנפצעו ע"י בני אדם, למשל דולפינים שנלכדו ברשתות הטונה או ציפורים שאכלו דגים מורעלים. בתי חולים לחיות או שמורות של חיות נכחדות פועלות לא אחת על טהרת המתנדבים, המאפשרים שמירה על הטבע הלכה למעשה. פעילות אחרת היא מחאה נגד גופים מזהמים, המתבטאת הן בהפגנות צבעוניות והן בפעולות לא אלימות של מחאה, כמו קשירה לספינות ציד. פעולה אחרת של שמירת טבע כוללת פן אדמיניסטרטיבי יותר, וכוללת את ארגון הפעולות ותיאום בין כל הגורמים הנדרשים. אם אתם סטודנטים למשפטים, תוכלו לתרום את חלקכם בהגשת עתירות לבתי המשפט אודות הפרות חוק הקשורות לפגיעה בטבע. אם בעבר הייתה שמירת הטבע מנת חלקם של מעטים בלבד, היום היא הופכת לעניינו של הציבור הרחב יותר. עם זאת, פעילים של ממש למען הסביבה והטבע עדיין די נדירים בנוף. הפעילות בארגונים לשמירת טבע לא נועדה רק לשפר את העולם בטווח הארוך אלא גם להפגיש אתכם עם אנשים אחרים בראש שלכם, שענייני שמירת טבע בוערים בליבם.  

ארגוני שמירת טבע

בעשרות השנים האחרונות, פועלים בעולם עשרות ארגוני שמירת טבע. המוכר ביותר, אולי הוא ארגון גרינפיס, שהפך כמעט לשם נרדף לפעולות שמירת הטבע והסביבה. פעילי ארגון גרינפיס פועלים לשם שמירת טבע ובחזיתות רבות, מפעולות ניקוי חופים המוניות ועד למחאה נגד ציד לויתנים. לארגון נקשרו קשרים רדיקליים ואפילו אנרכיסטיים אך, עיקר פעילותו היא שמירה על הטבע ותו לא. בארץ ידועים ארגונים אחרים כמו אדם טבע ודין, הדואג לענייני שימור טבע מחד ולשמירת זכויות אדם מאידך, וארגון מגמה ירוקה המופעל ע"י סטודנטים. הארגונים הרשמיים לענייני שמירת הטבע והסביבה בארץ הם קק"ל, רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע. גם תנועת הירוקים הפוליטית, שלא עברה את אחוז החסימה אך זכתה לכמה עשרות אלפי קולות, חרטה את שמירת הטבע על דגלה. הרבה מן הארגונים של שמירת טבע עוסקים גם בנושא של שמירת זכויות אדם.